skip to navigation
skip to main content

Browse By Category

Driven To Junk Food Because It's Cheaper? Think Again | via The NY Times

Are you getting the “Crave-Case” or “Whopper” simply because of the price? The New York Times had some interesting points about the real costs vs healthier options.

THE “fact” that junk food is cheaper than real food has become a reflexive part of how we explain why so many Americans are overweight, particularly those with lower incomes. I frequently read confident statements like, “when a bag of chips is cheaper than a head of broccoli …” or “it’s more affordable to feed a family of four at McDonald’s than to cook a healthy meal for them at home.”

This is just plain wrong. In fact it isn’t cheaper to eat highly processed food: a typical order for a family of four — for example, two Big Macs, a cheeseburger, six chicken McNuggets, two medium and two small fries, and two medium and two small sodas — costs, at the McDonald’s a hundred steps from where I write, about $28. (Judicious ordering of “Happy Meals” can reduce that to about $23 — and you get a few apple slices in addition to the fries!). Read more here at the New York Times.

How do you save money on food costs?

Tags: , , , , , ,

Browse By Category